Ptejse.cz - Logo Máš otázku? Ptej se! Znáš odpověď? Odpověz!

Položení otázky

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se!

znaků zbývá

Přihlášení

  Zapoměl(a) jsi login nebo heslo?
Login:
Heslo:
Pamatovat si přihlašovací údaje
Přihlásit pomocí facebooku  

TOP 10 uživatelé

50232
28697
26094
24536
24105
22653
20313
19152
15944
12565

VíceRSS kanály       rss

Sleduj nové otazky

Sleduj náš blog

Add to Google

Přidej na Seznam

Avatar
Level 1

rozdil mezi lcd a plazmou

je lepsi lcd nebo plasmaOdesláno uživatelem kl
Do kategorie Televizory 4. února 2009, 11:12:41

(hodnocení celkem: 3,5 | počet: 6 x | tvé hodnocení: ) Hodnotit další >>

 
Pro vložení odpovědi se musíš přihlásit a nebo zaregistrovat zde.Přihlásit pomocí facebooku
             

 

Odpovědi (7), počet zhlédnutí 5475

Avatar
Level 1

lcd

 

om3iq 5. února 2009, 13:59:34
Ohodnoť Pozitivni (1) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

jaka otazka, takova odpoved. jak na co

 

dreamboy 12. února 2009, 11:40:02
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

Staci do radku "Najdi odpoved" napsat "lcd" a najdes odpovedi: http://www.ptejse.cz/Dir.aspx?search=lcd

 

qwertz 4. února 2009, 15:25:28
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 1

Mam LCD Samsung 40A656 a jsem s ní nadmíru spokojeny.Kolega ma plazmu LG a nemohu si pomoct rozdíl mezi těmito televizory je opravdu propastný.Myslím tim hlavně obraz a taky EPG.Dlouho jsem se rozhodoval mezi LCD a Plazmou a jsem rad že jsem si vybral LCD.Taky mě zrazovali od koupi Samsungu a cpali mi LG.Nenechal jsem see zviklat a jsem rad.Tchán má LCD ¨LG¨¨ a jak je u mě tak lituje že nešel do Samsungu.Je to ,ale každeho věc co si koupí ja nelituji.
Přeji šťastnou ruku při vyběru.Pinini.

 

pinini 4. února 2009, 14:51:22
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Spatna otazka. Technicky i parametricky je lepsi plazma, ale zase je levnejsi. U plazmy je tezsi se spalit, zato u levnych LCD je to dost jednoduche.

 

Wosonj 4. února 2009, 13:08:46
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

Než se zeptáš tak hledej!!! Označuji za spam jelikoř na tato otázka tu byla již néjednou položená, ale i tak ti odpovím :).


Pozitiva LCD technologie, jsou v hlavně tyto:
- Geometrie, ostrost - Díky přesnému uspořádání jednotlivých pixelů přináší LCD monitory obraz s dokonalou ostrostí. V nativním rozlišení také nemůže docházet k rozmazání, protože pixely u výstupu z grafické karty odpovídají přesně bodům na monitoru. Obraz je tedy čistý a ostrý, což je markantní hlavně u písma.
- Jas - Podsvětlení displeje je díky katodám velice jasné a u kvalitnějších monitorů i dokonale rovnoměrné. V porovnání s CRT monitory mohou být LCD až dvakrát jasnější, což můžete posoudit v tmavé místnosti.
- Velikost - V dnešní době zaujme cca 20cm do hloubky kvůli podstavci, ale samotný panel bývá nejvýše 5cm hluboký, což umožňuje jeho montáž i na stěnu.
- Spotřeba - LCD panely sníží i vaši spotřebu energie, protože jejich spotřeba je oproti CRT poloviční a pohybuje se do 50W.
- Design - Výrobci se snaží vyrábět tyto televize i jako hezký doplněk Vašeho obýváku nebo kuchyně.
- Viditelná plocha - Poslední výhodou LCD panelů je to, že udávaná úhlopříčka je mnohem blíže skutečné velikosti než u CRT monitorů (klasické televize).

Negativa LCD technologie:
- Doba odezvy - Tekuté krystaly stále nejsou tak rychlé, aby dokázaly to, co CRT monitory. Než se krystaly tzv. nabijí a vybijí (otevřou a uzavřou), musí projít molekulární změnou, která trvá určitý čas. Ten nazýváme dobou odezvy a udává dobu přechodu pixely z černé na bílou. Dříve byly hodnoty opravdu nepřijatelné, ale u nových LCD monitorů se dostávají na dobu 8ms. Vysoká doba odezvy je na škodu především ve filmech obsahujících rychlé pohyby (akční scény, sport,...), kde se pak objevují duchy.
- Pozorovací úhly - Tento zápor již není v dnešní době tak akutní jako dříve, ale přesto jsou omezené pozorovací úhly občas nepříjemné. Tato vlastnost tekutých krystalů může způsobit např. barevné anomálie, kdy pod vlivem špatného úhlu pohledu dojde k distorzi barev na několik blízkých odstínů. U méně kvalitních LCD displejů tedy nastává problém, když chcete sledovat televizi ve více lidech, protože s jiným pozorovacím úhlem klesá kontrast a mění se barvy.
- Vadné pixely - V případě, že je některý s pixelů vadný, je buď trvale rozsvícený, nebo zhasnutý, což může být na obtíž.
- Barvy - Tekuté krystaly prostě nejsou schopny realisticky reprodukovat všech 16,7 milionu barev a těm pak chybí sytost. Opět záleží na výrobci, někteří dokáží vyrábět panely s velkým barevným rozpětím, jiní ale mají barvy bledé, nic neříkající.
- Kontrast - Kontrast je jedním z faktorů určující kvalitu panelu. V případě, že jsou všechny tři barevné složky zhasnuté, měla by být zobrazena černá, jenže s ohledem na jas podsvětlujících katod a na fyzikální vlastnosti tekutých krystalů tomu tak není vždy.

Nejvíce žádané jsou LCD televize 32" (81cm), které naleznete zde

Plazma TV - technologie PDP (Plasma Display Panel)
Abychom pochopili princip plazma displejů, musíme nejdříve objasnit, co je to plazma a jakou funkci má u technologie PDP (Plasma Display Panel). Hmota, jak ji známe, se skládá z atomů, zatímco plazma je skupenstvím složeným z iontů a elementárních částic. Protože není plazma plynem, kapalinou ani pevnou látkou, nazývá se někdy čtvrtým skupenstvím.
V klidovém stavu se v plazma displejích nachází plyn, resp. se jedná o směs vzácných plynů jako je argon, neon či xenon. Jsou to elektroneutrální atomy, čili musíme najít způsob, jak z nich vytvořit plazmu. Ten je jednoduchý – do plynu se pustí elektrický proud, čímž se objeví mnoho volných elektronů. Srážky mezi elektrony a částicemi plynu ústí v to, že některé atomy plynu ztratí své elektrony a vznikají tak kladně nabité ionty. Spolu s elektrony tedy získáváme plazmu.
Tím, že máme vytvořeno elektrické pole, začnou se jednotlivé nabité částice pohybovat ke svým opačným pólům – plynové ionty k záporně a elektrony ke kladně nabitému pólu. V plazmě tedy dochází k tzv. chaotickému pohybu a jednotlivé částice se začnou srážet. To způsobí, že plynové ionty se dostávají do excitovaného stavu (nabitého) a poté uvolní foton, tedy světlo.
Plazma displeje jsou tedy aktivní a své světlo samy vyzařují (na rozdíl od podsvětlovaných LCD displejů). Převedení ultrafialového záření na viditelné světlo je stejně jako u CRT monitorů zajištěno luminoforem, kterým je pokryta zevnitř každá obrazová buňka (viz níže). Luminofor způsobuje, že po vstřebání elektronu či ultrafialového záření vyzáří viditelné světlo. Celý plazma displej je tvořen matricí miniaturních fluorescentních buněk (pixelů), které jsou ovládány sítí elektrod. Buňky jsou uzavřeny mezi dvěma tenkými skleněnými tabulkami, každá obsahuje malý kondenzátor a tři elektrody. Adresovací elektroda je umístěna na zadní stěně buňky, zatímco dvě transparentní zobrazovací elektrody leží na přední stěně.

Pozitiva technologie PDP:
- Jas a kontrast - Plazmový televozir zapíná a vypíná jednotlivé body v každém obrazu, takže důkladně potlačuje emisi světla v černých partiích. Díky tomu poskytuje realistický obraz s vynikajícím podáním černé.
- Zorný úhel - Vysoký kontrast při sledování z libovolného úhlu je samozřejmostí. U LCD technologie klesá kontrast.
- Odezva pohybu - Rychlým a přesným zapínáním a vypínáním obrazových bodů je dosaženo ostrého, čistého a přirozeného obrazu. Dokáže tedy zobrazovat bez problémů rychlé pohyby.
- Barvy - Podání barev je kvalitní jak ve světlých tak tmavých scénách

Negativa technologie PDP:
- Statický obraz - Postupné vypalování obrazu na stínítko monitoru. Loga TV stanic plazma displejům z tohoto důvodu příliš nesedí - výrobci vypalování obrazu předcházejí nasazování speciálních technologií, které například logo nepozorovatelně roztřesou a zabrání tak tomu, aby se ukazovalo na stále stejném místě panelu.
- Odraz panelu - Nevýhodou je skleněný kryt chránící displej. Jakmile na něj dopadají světelné paprsky (slunce, umělé osvětlení) pod určitým úhlem, bude se vám obraz nepříjemně lesknout.
- Spotřeba - Díky typu technologie zobrazování je spotřeba těchto televizí vyšší.

Nejvíce žádané jsou plazmové televize 42" (106cm), které naleznete zde

Další technologií, která brzy doplní výše uvedenou dvojici je technologie OLED (Organic Light Emitting Diode)
Základem této technologie je schopnosti organických molekul emitovat světlo za předpokladu přivedeného proudu. Největší výhodou OLED proti LCD je skutečnost, že nevyžadují samostatné podsvícení, protože jednotlivé body samy vyzařují světlo. Díky tomu nevyžadují OLED displeje tolik energie a i výroba je podstatně jednodušší než u LCD, což představuje do budoucna výraznou úsporu nákladů. Zároveň oproti LED a LCD displejům mají výhodu dramaticky vyššího kontrastu a věrnějších barev. Kromě toho by OLED displeje měly mít i výrazně rychlejší zobrazování než LCD. Díky absenci samostatného podsvětlení u OLED nenajdeme ani skleněnou desku jako u TFT, díky čemuž je možné vyrobit ohebný displej, který si snadno stočíte do ruličky

Snad pomohl :)

 

Houmr 4. února 2009, 15:39:43
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (1)

komentáře
 
Avatar
Level 2

podívej se sem: http://www.poradte.cz/elektronika/1423-vyber-tv-lcd-nebo-plazma.html

 

Troja 4. února 2009, 11:43:12
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (1)

komentáře
 


Poslední tři otázky v kategorii Televizory

Výběr správné TV

(odeslaná do kategorie Televizory 19. listopadu 2018, 18:11:50 | počet odpovědí: 2)


Odemknout zámek u TV Thomson

(odeslaná do kategorie Televizory 19. července 2014, 17:27:39 | počet odpovědí: 1)


kolik je v těle obratlů

(odeslaná do kategorie Televizory 15. ledna 2013, 20:25:14 | počet odpovědí: 2)