Ptejse.cz - Logo Máš otázku? Ptej se! Znáš odpověď? Odpověz!

Položení otázky

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se!

znaků zbývá

Přihlášení

  Zapoměl(a) jsi login nebo heslo?
Login:
Heslo:
Pamatovat si přihlašovací údaje
Přihlásit pomocí facebooku  

TOP 10 uživatelé

50232
28697
26094
24536
24105
22212
20313
19152
15944
12565

VíceRSS kanály       rss

Sleduj nové otazky

Sleduj náš blog

Add to Google

Přidej na Seznam

Avatar
Level 1

co znamená LCD

LCD televizorOdesláno uživatelem Rybářová
Do kategorie Televizory 29. ledna 2009, 16:16:25

(hodnocení celkem: 4 | počet: 2 x | tvé hodnocení: ) Hodnotit další >>

 
Pro vložení odpovědi se musíš přihlásit a nebo zaregistrovat zde.Přihlásit pomocí facebooku
             

 

Odpovědi (5), počet zhlédnutí 2241

Avatar
Level 7

Displej z tekutých krystalů (anglicky Liquid crystal display, zkratkou LCD) je tenké a ploché zobrazovací zařízení skládající se z omezeného (velikostí monitoru) počtu barevných nebo monochromatických pixelů seřazených před zdrojem světla nebo reflektorem. Vyžaduje poměrně malé množství elektrické energie; je proto vhodné pro použití v přístrojích běžících na baterie.

Každý pixel LCD displeje se skládá z molekul tekutých krystalů uložených mezi dvěma průhlednými elektrodami a mezi dvěma polarizačními filtry, přičemž osy polarizace jsou na sebe kolmé. Bez krystalů mezi filtry by bylo světlo procházející jedním filtrem blokováno filtrem druhým. Molekuly tekutých krystalů jsou bez elektrického proudu v chaotickém stavu. Elektrický proud způsobí, že se molekuly srovnají s mikroskopickými drážkami na elektrodách. Drážky na elektrodách jsou vzájemně kolmé, takže molekuly se srovnají do spirálové struktury (onen krystal). Světlo procházející filtrem je při průchodu tekutým krystalem rotováno, což mu umožňuje projít i druhým filtrem. Polovina světla je absorbována prvním polarizačním filtrem, kromě toho je ale celá sestava průhledná.

V okamžiku vpuštění elektrického proudu do elektrod jsou molekuly tekutých krystalů taženy rovnoběžně s elektrickým polem, což snižuje rotaci vstupujícího světla. Pokud nejsou tekuté krystaly vůbec stočené, procházející světlo bude polarizováno kolmě k druhému filtru, a tudíž bude úplně blokováno a pixel se bude jevit jako nerozsvícený. Pomocí ovlivnění stočení krystalů v pixelu lze kontrolovat množství procházejícího světla, a tudíž i celkovou svítivost pixelu.

Je obvyklé srovnat polarizační filtry tak, že bez přívodu elektrické energie jsou pixely průhledné a až při průchodu elektrického proudu se stanou neprůhlednými. Někdy je ovšem pro dosažení speciálních efektů uspořádání opačné.

Elektrické pole potřebné pro rychlé srovnání molekul tekutých krystalů je ale také dostatečné pro jejich úplné „vystrčení“ z pozice, což poškozuje displej. Tento problém je vyřešen použitím střídavého proudu.

Pro finanční úsporu v elektronice jsou LCD displeje často multiplexovány. V multiplexovaném displeji jsou elektrody na jedné straně displeje seskupeny (typicky po sloupcích) a každá skupina má svůj zdroj napětí. Na druhé straně jsou elektrody také seskupeny (typicky po řádcích), přičemž každá tato skupina má svůj spotřebič napětí. Skupiny jsou navrženy tak, aby každý pixel měl unikátní kombinaci zdroje a spotřebiče. Elektronika pak řídí zapínání zdrojů a spotřebičů.

Důležité faktory pro hodnocení LCD monitoru jsou rozlišení, rozměry zobrazované plochy, doba odezvy, typ mřížky (pasivní nebo aktivní), pozorovací úhel, podpora barev, jas, kontrast, poměr stran a vstupní porty (DVI, VGA nebo HDMI).


http://cs.wikipedia.org/wiki/Displej_z_tekut%C3%BDch_krystal%C5%AF

 

Gollumek.88 29. ledna 2009, 17:15:15
Ohodnoť Pozitivni (2) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

Pro laika: je to takova ta plocha televize (je uzka), zatimco drivejsi televize (tzv. CRT) byly hluboke a meli "sklenenou" obrazovku.

 

qwertz 30. ledna 2009, 9:27:46
Ohodnoť Pozitivni (1) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 1

LCD = liquid crystal display tzn. lepší technologie pixelů..

 

nugeta27 6. února 2009, 20:21:10
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

jestli znáš takovou tu starou hračku jako kukátko a v tom sou krystaly který se mění po otočení? Tak tak nějak to funguje....

www.utfg.net

 

Houmr 2. února 2009, 19:00:48
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

LCD televize nabírají v posledních měsících naprosto neuvěřitelný spád. Dávno neplatí, že na LCD televizi se dobře kouká, než se zapne.

Při výběru LCD televize pak dbáme na 3 parametry: odezvu (v milisekundách - čím méně, tím lépe), rozlišení (čím více, tím lépe) a vybavenost vstupy/výstupy (zde je výhodné digitální rozhraní HDMI - zaručí, že vaše LCD televize bude dobře použitelná i za několik let). K větším úhlopříčkám, nad 37" je vhodné volit LCD televizor se 100Hz obrazovkou - pohyb obrazu je mnohem plynulejší

 

Uživatel doplnil odpověď:


29. ledna 2009, 16:22:35

LCD = Liquid crystal display

 

Maverik 29. ledna 2009, 16:20:49
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 


Poslední tři otázky v kategorii Televizory

Odemknout zámek u TV Thomson

(odeslaná do kategorie Televizory 19. července 2014, 17:27:39 | počet odpovědí: 1)


kolik je v těle obratlů

(odeslaná do kategorie Televizory 15. ledna 2013, 20:25:14 | počet odpovědí: 2)


Která TV je lepší?

(odeslaná do kategorie Televizory 10. dubna 2011, 20:22:28 | počet odpovědí: 2)