Ptejse.cz - Logo Máš otázku? Ptej se! Znáš odpověď? Odpověz!

Položení otázky

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se!

znaků zbývá

Přihlášení

  Zapoměl(a) jsi login nebo heslo?
Login:
Heslo:
Pamatovat si přihlašovací údaje
Přihlásit pomocí facebooku  

TOP 10 uživatelé

50232
28697
26094
24536
24105
22653
20313
19152
15944
12565

Více



RSS kanály       rss

Sleduj nové otazky

Sleduj náš blog

Add to Google

Přidej na Seznam

Odpověd na otázku: Jaký je reozdíl mezi jednatelem soukromé firmy s.r.o. a majitelem?


Odesláno uživatelem SylvaB
Do kategorie Pracovní právo 4. listopadu 2008, 18:09:00

Avatar
Level 7

Na zacatek asi nejlepe par definic:

JEDNATEL
- je statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným.
- tzn: Jednatelem může být společník, ale i jakákoliv jiná fysická osoba, kterou jmenovala jednatelem valná hromada. Jednatel je oprávněn jednat jménem společnosti a pokud je jednatelů více (a společenská smlouva nebo stanovy společnosti nestanovily něco jiného), je každý jednatel oprávněn jednat jménem společnosti samostatně. Jednatel musí být zapsán do obchodního rejstříku.
- plus tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednatel

S. R. O.
- společnost, jejíž základní kapitál je tvořen vklady společníků a jejíž společníci ručí za závazky společnosti, dokud nebylo zapsáno splacení vkladů do obchodního rejstříku
- Společnost tohoto typu může založit jeden až padesát společníků. Obchodní firma společnosti musí obsahovat označení společnost s ručením omezeným (nebo jako zkratku s. r. o. či spol. s r. o.). Minimální zapisovaný základní kapitál je 200 000 Kč, minimální výše vkladu společníka pak 20 000 Kč
- plus cele tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Společnost_s_ručením_omezeným

DULEZITA VSUVKA:
- Společnost s ručením omezeným stojí na pomezí mezi kapitálovou a osobní obchodní společností. Pro kapitálovou svědčí povinné vytváření základního kapitálu, většinový princip rozhodování či skutečnost, že každý společník nemusí být statutárním orgánem společnosti. Pro osobní pak omezení počtu společníku na 50, částečně pak konstrukce omezeného ručení společníků a omezená převoditelnost obchodních podílů.
- Společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, společníci pak společně a nerozdílně ručí za závazky společnosti do výše souhrnu nesplacených částí vkladů všech společníků podle stavu zápisu v obchodním rejstříku. Ručí tedy i společník, který svou část vkladu již splatil. Zaplacením kterémukoliv z věřitelů ručení nezaniká ani se nesnižuje jeho rozsah. Zápisem splacení všech vkladů do obchodního rejstříku ručení společníků zaniká.

Z toho vseho pak vyplyva:
- Majitel nemusi byt nutne Jednatel
- pokud se vsak jedna o jedno-osobovou spolecnot pak je v 90 % pripadu Majitel=jednatel
- To, ze je pak nekdo Jednatel v s. r. o. kde je jednatelu vice, vsak automaticky neznamena (a vetsinou to tak je), ze majitel=jednatel. Tady se jedna spise o podilnika, spolumajitele... nikoli 100 % vlastnika firmy.

MAJITEL
- v neposledni rade je take dobre zminit, ze MAJITEL nemusi byt JEDNATEL i z opacneho pohledu. To se deje zejmena ve vetsich firmach. Napr. kdyz nejaka SPOLECNOST vlastni jinou spolecnost.
- ostatne jsou lide / skupiny, kteri vlastni spoustu firem a to i pres treti firmy (ci fondy). Proste v nich majoritni podil nebo 100 % podil a na praci jednatele si vybiraji managery (zamestnanecky vztah) - Ti jsou ve skutecnosti tzv. PROKURISTI a v rejstriku mohou byt take vedeni jako Jednatele spolecnosti, ackoli se na majetku spolecnosti nijak nepodili.

Uff... doufam, ze je to alespon trochu srozumitelne

 

soulbringer 4. listopadu 2008, 19:11:36
Ohodnoť Pozitivni (5) Negativní (0)