Ptejse.cz - Logo Máš otázku? Ptej se! Znáš odpověď? Odpověz!

Položení otázky

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se!

znaků zbývá

Přihlášení

  Zapoměl(a) jsi login nebo heslo?
Login:
Heslo:
Pamatovat si přihlašovací údaje
Přihlásit pomocí facebooku  

TOP 10 uživatelé

50232
28697
26094
24536
24105
22653
20313
19152
15944
12565

VíceRSS kanály       rss

Sleduj nové otazky

Sleduj náš blog

Add to Google

Přidej na Seznam

Avatar
Level 1

jak si mam predstavit co je za vesmirem ? nebo nekonecno :(

hlavu mi jde rozmlatit predstava teto skutecnosti. jsem zvyklej videt zacatek a konec..ale nekonecno ? a co je zatim na konci ?Odesláno uživatelem mochno
Do kategorie Filozofie 11. července 2008, 19:32:28

(hodnocení celkem: 2,5 | počet: 2 x | tvé hodnocení: ) Hodnotit další >>

 
Pro vložení odpovědi se musíš přihlásit a nebo zaregistrovat zde.Přihlásit pomocí facebooku
             

 

Odpovědi (23), počet zhlédnutí 3705

Avatar
Level 1

Z lidského hlediska nemá otázka smysl, protože jako lidé uvažujeme pouze ve třech dimenzích prostorových a jedné časové. Představit si něco mimo je nad naše chápání. To však nelze říci o matematických vyjádřeních, které můžou pracovat s více rozměry. To, že se dnes náš vesmír rozpíná, je již vpodstatě potvrzená záležitost. Ale toto rozpínání nemá žádný střed, pokud uvažujeme v našich třech dimenzích. Je to jako kdyby existovaly dvourozměrné bytosti, např. tečky nakreslené na balónku, které by neměly možnost pozorovat třetí rozměr, tedy to, že je balónek dutý. Pokud bychom začali balónek nafukovat, tečky by se od sebe vzdalovaly, ale samy by nevěděly, proč se tak děje. Proto ani my nemůžeme uvažovat podobným způsobem. Nicméně strunová teorie, která je sice nepotvrzená, ale zdá se, že se ubírá správným směrem a mnoho fyziků se k ní dnes kloní, počítá s tím, že struny, tedy nejzákladnější stavební jednotky vesmíru, mohou mít mnoho podob (např. stavební jednotky subatomárních částic, částic zprostředkujících mezičásticové síly, apod.), z nichž některé mohou být velmi bizarní. Struna se tak může "natáhnout" do plochy (samozřejmě nikoli v dvourozměrném slova smyslu), vytvořit tzv. bránu, která sama o sobě může být vesmírem. Takových bran může být mnoho a tedy i mnoho vesmírů. Náš vesmír bohužel s těmi ostatními do styku nepřichází, pomineme-li gravitaci. Je totiž možné, že gravitační síla je v našem vesmíru tak slabá proto, že gravitony unikají mimo naší bránu, tedy mohou ovlivňovat jiné brány. To už je na samostatnou debatu, avšak zajímavá je hypotéza, která tvrdí, že náš vesmír mohl vzniknout kolizí dvou již existujících bran. Tak mohlo dojít k velkému třesku. Jinými slovy, vesmírů může být nekonečně mnoho, v každém mohou existovat úplně jiné podmínky a mohou se nacházet "těsně vedle" toho našeho, jen zatím nemáme žádnou možnost, jak je pozorovat či experimentálně potrvrdit. Co se týče nekonečna - náš vesmír ve skutečnosti nekonečný není, je tak velký, jakou vzdálenost stačilo urazit světlo od velkého třesku (cca před 14 mld lety), do čehož je sice třeba zahrnout inflační fáze, kdy se vesmír rozpíná rychleji než světlo, ale i tak se jedná o hodnotu konečnou, jen si ji nelze představovat jako průměr trojrozměrného tělesa.

 

Hinek 30. září 2008, 14:42:59
Ohodnoť Pozitivni (2) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 1

Chvíli mi trvalo,než jsem pochopil tvrzení:"Vesmír je konečný,ale bez hranic".

 

bubca 1. dubna 2010, 11:34:33
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 2

Ano,to je pro nás nepochopitelné - představa nekonečna.Z praktického života jsme zviklí vidět předměty v časoprostoru ohraničené,ale nekonečno ...?
Jsme součásti vesmírné galaxie,ale i ta se nachází
v "nějakém" prostoru a tento prostor aby existoval musí být také v nějakém prostředí.Zajimavá otázka na niž není odpověď.

 

Psz 10. dubna 2009, 4:36:50
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

Já bych se do podobných představ nepouštěla. Pro žijícího člověka je nekonečno nepředstavitelné. Samozřejmě v rámci fantazie si tam můžeš představovat leccos, nebo si představovat ráj, ale vždycky to budou jen Tvé představy...realitu třeba poznáš časem.

 

Hebrey 11. března 2009, 21:33:20
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

Prostě žádný konec tam není

 

mirek24 11. března 2009, 21:03:20
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 2

já radši ani nespekuluju o tom co je za vesmírem....nikdy se nikam daleko nedostali,všechno je to jnom "NASA se domnívá,že...." ....to samé nespekuluji o tom jestli existoval bůh a o tom jestli existují nějaké molekuly a atomy....obojí je těžko představitelné...

 

krtecka007 24. října 2008, 18:12:00
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 5

na konci není nic, konec není. vesmír je všude a konec nemá

 

thesecond 22. října 2008, 22:43:48
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 1

Vesmír je nekonečný a nekonečno si člověk nedokáže představit...

 

hurepel 10. října 2008, 12:47:57
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 4

za vesmírem je en-sof

 

あきら 6. října 2008, 21:28:08
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Hinkova odpověď má mnoho dobrých myšlenek.Jako kluk jsem někde četl tuto odpověď v podobném stylu.Mravenec leze uvnitř balonku a všude okolo má vesmír.nikdy nic jiného necítil a nevnímal.A ani nic vnímat nemůže.Jeho mozek není schopen chápat existenci něčeho jako je balonek,vývojem a zdokonalením jeho mozku pomalu by došel k poznatku,že něco je i za hranicí jeho poznání.A tak je to s lidmi.Nemohou poznat,ani ti s nejdokonaleji propojeným mozkovým komputerem,co je za hranicí vnímání.A proto se přesunujeme do oblasti filozofie a sci-fi fantazie a snažíme se poznávat tam.
JABRAKA

 

jabraka 4. října 2008, 15:37:20
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 2

Nekonečný vesmír - představ si pořádně mastnou hovězí domácí polévku.Mastná oka na hladině polévky při bližším ohledání mohou být jednotlivými galaxiemi,a tedy čím větší talíř(hrnec)tím více galaxii.I když si nedokáži představit nekonečný hrnec s hovězí polévkou!

 

blissy 3. října 2008, 22:59:53
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 2

Nic takového neexistuje ani nekonečno ani Za vesmírem. Pokud vesmír vznikl velkým třeskem tak se zatím roztahuje a prostor defakto teprve tvoří takže nemůže být nic za ním. Nelze tam v podstatě ani doletět a podívat se.

 

Picolik 24. září 2008, 14:15:02
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Radějio tom nepřemýšlej, nebo zkončíš v blázinci...

 

lama1 16. srpna 2008, 19:51:43
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 4

Na otázku nelze odpovědět. Problém je už v samé definici vesmíru. "Vesmír je označení pro veškerý (časo-)prostor."
Abych definoval co je "za vesmírem" musel bych zavést prostor, který by byl větší než vesmír abych mohl řící co ve vesmíru je a co není. Ale jak zavést prostor větší než veškerý prostor? Nelze.

Teprve v okamžiku kdy se vám podaří definovat pojem "za vesmírem" má cenu se ptát co tam je.

 

jdobry 4. srpna 2008, 14:57:21
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Za vesmírem je zase vesmír, al ejednoduší je říct že to nikdo enví.

 

Logitech1991 22. července 2008, 12:09:20
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 2

bože to jsou otázky, asi sem taky brzo napíšu otázku "A co bude se mnou až umřu?"

promiň, ale na tohle nelze odpovídat a nechapu jak můžeš chtít nějakou konkrétní odpověď...

 

ostrov 15. července 2008, 7:54:28
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Nekonečno je místo, který je tak daleko, že kdyby jsi tím směrem šel po nekonečně dlouhou dobu (celou věčnost), bez pauz a pořád, tak bys tam stejně nedošel, ale blížil by ses. Z toho vyplývá, že nekonečno je buď strašně daleko anebo se pořád posouvá, tedy buď je vesmír nechutně velkej anebo pořád roste a rozpíná se.

Ale záleží to na úhlu pohledu, pro mravence je nekonečno třeba 10 kilometrů, pro nás je to mnohem dál.

V matematice je to místo, kde se protnou dvě rovnoběžné čáry.

Protože podle vědců je vesmír zhruba kulatý a hlavně je kontinuální, tak teoreticky, pokud půjdete pořád rovně po nekonečně dlouhou dobu (věčnost), tak nakonec dojdete přesně na to místo odkud jste vyšli.

A pokud se vesmír někam pohybuje v jiné dimenzi (rozměru), tak to z našeho vesmíru nijak nezjistíme, ledaže bychom se z něj dostali a to díky kontinualitě není možné.

No nějak sem se rozepsal, tak to nikdo číst stejně asi nebude. :-D

 

joe86 13. července 2008, 23:08:58
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 5

Miluju jedno sci-fi a v pdfku semnašel fan list zítřejší noviny dnes je to pro povzneené Antiky ale to je fuck prý je za vesmírem totální nic která se nedá definovat,vysvětlit je to prostě nic a nic a nic atd.Prostě nedefinovatelná ale jestli se vesmír rozpíná musí tam být nějaké fyzikální zákony já to vidim asi na vesmír před nic a nic že až se vesmír roztáhne tak přestane vesmír má výšku a šířku a nejspíš nemá tvar takže velkej flek ale trojrozměrnej.celý oto vidim jako tmu jen uprostřed osu tečky a barvičky.stejně to nic musí být nekonečný kdybych tam naboural no já nevim .Prej se to zjistí až se povznesu.abych se začal snažit.

 

Big Mummy 13. července 2008, 22:55:09
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

Pro mne je vesmir konecny i nekonecny-predstavuji si ze jsme v jakesi dimenzi a mame pojeti prostoru ve 3d. Ale okolo nas muze existovat vice dimenzi ktere budou treba bezrozmerne nebo jiny systém rozmeru a kdyz tohle vsechno vezmu v potaz tak si predstavim ze se pohybujeme v nejake dimenzi a nejakym portalem (cerna dira?)se muzeme dostat do dalsi a takle cestovat ale budeme porad NEKDE ne v nekonecnu ale v nepredstavitelnem prostoru bez omezení prostorem ;-) ...muj nazor

 

sange 12. července 2008, 21:40:51
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

já sem nad tím hodně uvažoval a pak sem dospěl k názoru že nemá cenu abych se tím zabíval že tohle stejně pochopiti nemohu:)!!

 

voj99 12. července 2008, 17:19:44
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

ani ja si neviem predstavit nekonecno lebo je to neuveritelne. myslím si ze je viac vemirov tie vesmiri su v inom vesmire, aj tych je viac a takto sa to stále zoskupuje. A tiez keby sme stale zvacsovali molekuly a atomu stale by sme nachadzali nove častice až je to zvláštne, a ako vznikla hmota z ktorej sa skladá vesmír (síce náboženstvo hovorí že ju stvoril boh ale ake ma na to nazory veda) Asi nie vsetko co ma zaciatok ma aj koniec ale su aj veci ktore su nekonecne a tym nikto nerozumie

 

xyzo 12. července 2008, 14:51:17
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

momentálně je na špici teorie o rozpínání vesmíru, dále jsem se doslechl, že až vesmír dosáhne své maximální hranice začne se znovu smršťovat a dojde tak k opaku velkého třesku - k velkému krachu....ale potvrdit to zřejmě nelze...já osobně si vesmír představuji jako kuličku, v něčem bílém, ale no nevím

 

iHyik 12. července 2008, 14:08:37
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 1

Prostor ve vesmíru je tak pomocí gravitace zakřivený, že nelze přesně stanovit konec a ni začátek vesmíru. Prostor zakřivuje každe těleso, které má jakoukoliv hmotnost. Pokud by někdo chtěl letět z jednoho konce na druhý a pokud by ho neroztrhaly slapové síly (gravitační síly) dostal by se (pokud teorie relativity, kvantové fyziky) a zákon termodynamiky byl i v extrémních podmínká platné. Do dalšího vesmíru. Podle různích teorií v těchto časových "tunelech" (černá a červí díra)neexistuje čas, rozměry se prolínají a je jich více než jen 4 jako které známe my.(délka,šíře,hloubka a čas).
Jinak mezi galaxiemi neni nic krom zbloudilych planetek a hlavně komet, které mají oběžnou dobu(pokud je pravidelná i několik desítek tisíc let. Dá se předpokládat, ale že mezi vesmíry pokud se to zjednoduší není žádná hmota kterou my známe.neni tam čas. neni tam nic.
Podle speciální teorie relativity je ale vesmír nekonečný takže bych to ani neřešil :-D

zkrátka každý tvrdí něco jiného

 

smolda 18. srpna 2008, 13:31:18
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (1)

komentáře
 


Poslední tři otázky v kategorii Filozofie

internet zdarma?

(odeslaná do kategorie Filozofie 17. srpna 2009, 23:08:51 | počet odpovědí: 4)


dá se v dnešním světě přežít bez peněz?

(odeslaná do kategorie Filozofie 15. srpna 2009, 19:37:20 | počet odpovědí: 2)


Filosofie Sigmunda Freuda..

(odeslaná do kategorie Filozofie 12. října 2008, 14:44:54 | počet odpovědí: 9)